Daniel Swarovski

 

Daniel Swarovski - zakladatel společnosti Swarovski A.G.

 

Nás, jako Čechy, bude asi nejvíce zajímat to, že pan Daniel Swarovski, zakladatel společnosti D. Swarovski & Co., pocházel z Jiřetína pod Bukovkou, vesničky vzdálené asi 10 km od Jablonce nad Nisou. Už když byl malý, zajímaly ho pěkné předměty jako například třpytivé šperky. V pozdějším věku se vyučil uměleckým písařem ve firmě Gebrüder Feix. Zde se prokázala jeho výjimečná zručnost, trpělivost a cit pro eleganci. Ukázal s i jako velmi šikovný a nadějný mechanik a vynálezce. Firma o proto v roce 1880 vyslala do Paříže, kde měl sbírat zkušenosti. Poté navštívil i Vídeň, kde na technické výstavě získal takové znalosti, díky kterým se mu podařilo vyvinout elektricky poháněný stroj na broušení šatonů, krystalů používaných k výrobě například šperků a bižuterie. Po návratu domů Daniel Swarovski stroj odzkoušel a nechal si jej roku 1892 patentovat.

 

V říjnu roku 1895 se Daniel Swarovski se svými společníky, deseti dělníky a především se svým novým strojem přestěhoval do tyrolského městečka Wattens. Zde si firma A. Kostmann & Co. pronajala na pět let starou továrnu na výrobu látek, která je napájena vlastní vodní elektrárnou. Šatony, které byly broušeny na stroji Swarovského, šly  velmi dobře na odbyt především v USA, Německu a například Anglii. Všude byl zájem o značku Swarovski. Výroba byla proto brzy posílena o další čtyři stroje. A aby výroba neustále vzrůstala, soustředil se Daniel Swarovski na zlepšování svých strojů. Tím si zajistil nejen rostoucí výrobu ale i lepší kvalitu výrobků a také jejich širší nabídku.

 

V roce 1900 Swarovski pronajatou továrnu koupil. Celá společnost Swarovski byla závislá na dovážení materiálu z Jablonecka. Tato závislost byla společnost problém a ten Swarovski vyřešil tak, že pořídil vlastní sklárnu. Tímto krokem se stal Swarovski i se svou společností nezávislým. Na výrobě šperků a bižuterie se začali podílet i jeho synové – Šilhej, Friedrich a Alfred Swarovski.

 

V době, kdy si Swarovski se svými šperky a bižuterií vedl nejlépe, přišla první světová válka. Daniel Swarovski musel dát přednost armádě před svou společností. Odstoupil sice z aktivního vedení firmy, ale i nadále se věnoval racionalizaci firmy.

 

V dnešní době je podnik založený Danielem Swarovskim stále velmi úspěšný a prosperující. Nadále sídlí ve Wattens a je největším výrobcem bižuterních kamenů na světě. Dnešní podnik je znám pod obchodním názvem Swarovski A.G. V roce 1977 představila firma Swarovski poprvé vlastní kolekci módních šperků. Dnes prezentuje Swarovski Jewelry módní novinky dvakrát do roka.

Šperky Swarovski

Dámská móda

Stříbrný přívěsek magazín

Stříbrné šperky Swarowski

Swarovski Elements

Dámská móda - lifestyle

Šperky Swarowski

Šperky Swarovski Elements